Monitoring wizyjny IP to najnowszy sposób realizacji monitoringu przemysłowego w oparciu o urządzenia pracujące w standardach sieci TCP/IP. Rozwój produktów i usług z zakresu ochrony i rejestracji obrazu jest obecnie skierowany w właśnie w stronę rozwiązań opartych o dostępne sieci internetowe, zarówno ze względu na dostępność i łatwość rozwijania urządzeń jak również, ze względu na zaskakujący skok jakości obrazu jaki o ferują najnowsze kamery megapikselowe IP.
- Czy telewizja przemysłowa stała się internetem przemysłowym?
Początki funkcjonowania telewizji przemysłowej CCTV to kamery analogowe, które obraz przekazywały za pośrednictwem jednokierunkowych przewodów transmisyjnych opartych o kabel koncentryczny łączony wtykami BNC. Wtedy obraz był rejestrowany na magnetycznych nośnikach danych (taśmy magnetyczne), rejestratory monitoringu przypominały wtedy magnetowidy i były ograniczone ze względu na wiele czynników. Kolejnym krokiem w rozwoju monitoringu przemysłowego było wprowadzenie cyfrowych rejestratorów obrazu oraz częściowy podział stosowanych kamer w obszarze kamer cyfrowych i kamer analogowych – obraz zapisywany na rejestratorze był digitalizowany, co zwiększało jego użyteczność oraz podnosiło bezpieczeństwo i skuteczność monitoringu CCTV.
Ostatecznie w historii ewolucji monitoringu dozorowego zastajemy obecny stan rozwoju technologii, która działa w oparciu o cyfrowe kamery oraz cyfrowe techniki rejestracji obrazu współpracujące w sieciach IP. Nowe kamery megapikselowe IP pozwalają przekazywać obraz w jakości HD oraz Full HD jest to kolejno odpowiednik rozdzielczości 1280 x 720 pikseli i 1980 x 1080 pikseli. Są to standardy zaczerpnięte z domowej telewizji i stają się w naturalny sposób kompatybilne z rozpowszechnionymi seriami urządzeń elektronicznych do wyświetlania, przechowywania i przesyłu obrazu. Same rejestratory typu IP, posiadają obecnie kilka dysków twardych i pracują wykorzystując serwerowe systemy operacyjne, tym samym oferują bardzo duże możliwości kontroli i programowania ich funkcji.
- Jak wygląda sprzęt do budowy monitoringu wizyjnego IP (CCTV IP)?
Do zbudowania nowoczesnej sieci CCTV IP wykorzystuje się kamery IP oraz rejestratory cyfrowe IP (NVR), które pracują jak standardowe urządzenia sieciowe w oparciu o sieć zbudowaną z wykorzystaniem skrętki UTP oraz switchy odpowiedniej przepustowości – obecnie standardem są sieci megabitowe, ze względu na coraz większe pasmo jakiego potrzebują kamery do przekazania obrazu wysokiej jakości. Niezwykle użyteczną innowacją jest standard zasilania urządzeń za pomocą kabla sieciowego nazywany PoE. Daje to możliwość zredukowania kosztów okablowania sieci monitorującej oraz usprawnienie eksploatacji. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem na etapie projektowania sieci, aby zakupić urządzenia wspierające PoE (switche PoE).
- Ogólne uzasadnienie do stosowania monitoringu IP
Choć statystyki przestępczości nie zastraszają swoimi trendami to poziom ilości włamań do mieszkań prywatnych oraz firm i sklepów nadal utrzymuje się na wysokim poziomie – corocznie w Polsce ilość włamań szacuje się na 350 tysięcy zdarzeń a rozboje na liczbę 40 tysięcy. Bardzo istotnym aspektem jest fakt, że instalacja sieci monitoringu posesji lub monitoringu domu i otoczenia zmniejsza ryzyko rozbojów i włamań. Ze statystyk policyjnych możemy dowiedzieć się o przybliżonej obserwacji zmniejszenia przestępczości o nawet 75% w miejscach monitorowanych. Faktem, jest, że dysponowanie zarejestrowanym zdarzeniem pozwala ustalić tożsamość i doprowadzić do odpowiedzialności sprawców – to powoduje efekt psychologiczny. Jednak dodatkowym atutem jest możliwość współpracy systemu telewizji dozorowej miejsc z zewnętrznymi firmami i osobami, celem skutecznego i szybszego reagowania na zagrożenia.